11:00 – 11:15 – powitanie
Marta Białek-Graczyk, Katarzyna Szotkowska-Beylin, Dorota Borodaj
11:15 – 13:30 – WARSZTAT PSYCHOLOGICZNY
Izabela Podsiadło-Dacewicz i Katarzyna Koszewska
W pierwszej części I seminarium chcemy stworzyć okazję do wspólnego zastanowienia sięnad rolą lidera: kim jest lider/animator dla zespołu, z którym pracuje, dla społeczności, do której kieruje swoje działania i wreszcie – jak sami postrzegamy siebie jako liderów? Punktem wyjścia będzie tu osobiste doświadczenie każdego z Was – uczestników seminarium. Stawianie sobie coraz to nowych wyzwań i nabywana w toku ich realizacji wiedza pozwalają nam doskonalić się w pracy, odkrywać nowe narzędzia działania, pokonywać przeszkody i – przede wszystkim – budować i podtrzymywać w działaniu zespół podobnie myślących, aktywnych i wrażliwych na otoczenie osób. Pojawiają się też pytania. Jaka jest nasza rola w społeczności? Co już osiągnęliśmy, a czego nie udało się nam zrealizować? Zmieniająca się wokół nas rzeczyistość stawia kolejne wyzwania, które dotyczą nie tylko poszukiwania nowych metod pracy z ludźmi. Skłania nas to do autorefleksji, do formułowania pytań i szukania konkretnych odpowiedzi: Czego potrzebujemy? Nad czym warto pracować? Jakie są nasze słabe strony? Gdzie potrzebujemy wzmocnienia? I wreszcie – jak nie być samotnym w swojej pracy? W mysleniu o tym pomogą nam doświadczone
trenerki, a rozmowy i zajęcia z nimi mają być mocnym punktem odbicia do naszych dalszychspotkań.
13:30 – 14:30 lunch
14.45- 17.45 – WARSZTAT PSYCHOLOGICZNY, cz. II
18.00 – 19.30 kolacja
20:00 – 22:00 – SZTUKA: projekcja filmu Jolanty Dylewskiej „Po-lin. Okruchy pamięci“. Po projekcji: spotkanie z reżyserką poprowadzi Tadeusz Sobolewski.
14:15 – 15: 45 – WIEDZA: dr hab. Barbara Weigl
Prezentacja badań nad uprzedzeniami i stereotypami prowadzonych w polskich szkołach
16: 00 – 18: 15 – WIEDZA: dr Bartłomiej Walczak, Tomasz Kasprzak
Prezentacja badań nad dystansem społecznym gimnazjalistów wobec wyznaniowego i
etnicznego Innego (Bartłomiej Walczak)
Prezentacja badań nad postawami młodzieży woj. Podlaskiego wobec odmienności kulturowej (Tomasz Kasprzak, Bartłomiej Walczak)
18:45 – 19:45 kolacja
20: 00 – 22:00 – SZTUKA: Wojciech Wilczyk
Multimedialna prezentacja fotografii składających się na cykl zatytułowany „Niewinne oko nie istnieje“, spotkanie z autorem
NIEDZIELA, 1 MARCA 2009
8:30 – 9:30 śniadanie (hostel)
10: 00 – 12:00 – PRZESTRZENIE: Muzeum Historii Żydów Polskich
Spotkanie z twórcamu Muzeum, prezentacja ich pracy (projekt „wirtualny sztetl“), dyskusja o wspólnych przestrzeniach działania i mozliwościach współpracy.
12.30 -13: 00 lunch
13:00 – 15:00 – METODY: Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne „Stacja
Szamocin“ – spotkanie z Lubą Zarembińską, reżyserką i liderką Stacji.
15:30 – 16:30 obiad
Informacje o ekspertach:
Izabela Podsiadło-Dacewicz - pedagog resocjalizacyjny. Obecnie – pracownik
Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno Społecznych i Szkoleń.
Katarzyna Koszewska - pedagog, absolwentka W latach 1998 – 2006 z-ca Dyrektora
Centralnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, odpowiedzialna za
zarządzanie personelem i projekty merytoryczne ośrodka.
Trenerki, prowadzą szkoleniach z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w środowisku pracy, edukacji obywatelskiej i europejskiej oraz praw człowieka umiejętności psychospołecznych oraz doradztwa w zakresie wdrażania zasad etyki zawodowej. Autorki i współautorkami wielu publikacji dla nauczycieli i trenerów.
Jolanta Dylewska – reżyser i operator filmowy. W 1989r. ukończyła studia na WydzialeReżyserii i Wydziale Operatorskim w łódzkiej PWSFTviT, gdzie obecnie wykłada. Jest autorką zdjęć do takich filmów fabularnych, jak „W dół kolorowym wzgórzem”,„Głośniej od bomb” Przemysława Wojcieszka oraz „Królowa Aniołów” i „Rozmowa z człowiekiem z szafy” Mariusza Grzegorzka. Reżyserka filmów dokumentalnych, m.in. „PO-lin. Okruchy pamięci” i „Kronika powstania w Getcie Warszawskim wg Marka Edelmana”.
Tadeusz Sobolewski - krytyk filmowy, dziennikarz, publicysta. Obecnie krytyk filmowy w "Gazecie Wyborczej" oraz felietonista miesięcznika "Kino". Współautor i współprowadzący (razem z Grażyną Torbicką) programu Kocham Kino w Telewizji Polskiej.
dr hab. Barbara Weigl – profesor Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, prezeska warszawskiego Stowarzyszenia "Wspólne podwórko". Za pracę na rzecz tolerancji w środowiskach edukacyjnych i wielokulturowych została nagrodzona wyróżnieniem polonijnej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL i medalem Zasłużony dla Tolerancji przyznawanym przez Fundację Ekumeniczną TOLERANCJA. Specjalizuje się w społecznej psychologii rozwoju oraz rozwiązywania konfliktów grupowych.
dr Bartłomiej Walczak - socjolog, antropolog kultury. Zainteresowania badawcze:
epistemologia i metodologia nauk społecznych, migracje a instytucje wychowawcze, teoria i historia antropologii amerykańskiej, metodologia badań on-line, edukacja wielokulturowa, yanomamologia.
Tomasz Kasprzak - socjolog, doktorant w Instytucie Społecznych Nauk Stosowanych UW. Jako badacz współpracuje m.in. z Fundacją Batorego, Instytutem Spraw Publicznych, Ośrodkiem KARTA. Koordynator projektów edukacyjnych w Stowarzyszeniu "Dzieci Holocaustu" w Polsce. W pracy naukowej zajmuje się m.in. społecznym odbiorem Holocaustu, polityką pamięci, historią mówioną, ewaluacją programów społecznych i kulturalnych oraz kulturą czasu wolnego (antropologia i socjologia turystyki).
Wojciech Wilczyk - fotograf i krytyk sztuki. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagielońskim. Fotografuje od 1988 roku. Autor wielu projektów dokumentalnych, m.in "Pejzaż symboliczny" poświęcony rozbieranej koksowni "Walenty" w Rudzie Śląskiej (1992-1996) oraz "Postindustrial", dotyczący popadających w ruinę obiektów przemysłowych. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.
Luba Zarembińska - ukończyła studia na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. Realizatorka spektakli dla dzieci w teatrach lalkowych i dramatycznych w Warszawie, Olsztynie, Poznaniu, Legnicy i Zielonej Górze. Założycielka, liderka, autorka i realizatorka projektów Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego „Stacja Szamocin“. Dwukrotnie otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium twórcze, nagrodę Wojewody Pilskiego, nominację do „Paszportu Polityki” i „Człowieka roku" w 1998 r. w dziedzinie kultury woj. pilskiego. Otrzymała też Medal 75-lecia PKP za uratowanie majątku PKP (2001r).
SEMINARIUM II - KURS MISTRZOWSKI – AKADEMIA TOLERANCJI
PIĄTEK, 17 KWIETNIA 2009
11:30 - 13:30 – Jak pozyskiwać fundusze na działania? – spotkanie z przedstawicielami Fundacji Taubego (za pośrednictwem telekonferencji) oraz Fundacji im.m Anny Lindh w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego.
14:00-15:00lunch
15:30-17:00 - Dom Spotkań z Historią – spotkanie z Hanną Nowak-Radziejowską dotyczące misji i pracy DSH oraz najnowszego projektu tej instytucji, związanego z rocznicą upadku komunizmu w Polsce.
17:30-18:45 – Spotkanie z Joanną Olczak-Ronikier, autorką książki „W ogrodzie pamięci”. Prowadzenie: Tadeusz Sobolewski 19:00-19:45 –kolacja
20:30 – 22:00 – „Król Kier znów na wylocie”- spektakl w wykonaniu zespołu Studium Teatralnego na podstawie książki Hanny Krall pod tym samym tytułem.
SOBOTA, 18 KWIETNIA 2009 8:00 – 9:00śniadanie 10:00 – 13:30 – Wielokulturowa Warszawa – spotkanie z redaktorkami portalu Kontynent Warszawa, wizyta w Centrum Kultury Wietnamskiej.
13:30 – 14:30lunch
15: 00 – 17:00 –Dlaczego uczyć o Holocauście? - spotkanie z Robertem Szuchtą, nauczycielem historii, współautorem podręcznika „Holokaust. Zrozumieć dlaczego”, laureatem laureat wręczonej po raz pierwszy w 2006 roku Nagrody im. I. Sendlerowej "Za naprawianie świata".
17:30 – 19:30 –Stowarzyszenie Praktyków Kultury – spotkanie z zespołem oraz prezentacja spektaklu „Opowieści z Doliny Terek” w wykonaniu dzieci czeczeńskich uchodźców19:30 - 20:30kolacja
NIEDZIELA, 19 KWIETNIA 2009 8:30 – 9:30śniadanie
10:00-12:00 – Poranek na Chłodnej – prezentacje projektów uczestników Kursu Mistrzowskiego w kawiarni Chłodna 25: wyzwania, refleksje, rozmowy.
12:00-13:00 - Obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim – udział w uroczystościach., towarzyszenie Markowi Edelmanowi w corocznym przejściu od Pomnika Bohaterów Getta do Umschlagplatzu.
13:00 -13:45lunch, wyjazd z Warszawy.
SEMINARIUM III - KURS MISTRZOWSKI – AKADEMIA TOLERANCJI
CZWARTEK, 2 LIPCA 2009
11:00 - Wyjazd z Warszawy
Wizyta w Orli – przewodnik: Sergiusz Martynowicz, uczestnik Kursu Mistrzowskiego
Przyjazd do Teremisek 20:00 – kolacja
21:30 – spotkanie z Pawłem Winiarskim, współzałożycielem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego – prezentacja idei i działalności Uniwersytetu.
Nocleg w Teremiskach
PIĄTEK, 3 LIPCA 2009
8:30 - śniadanie
10:00- Wyjazd z Teremisek, wizyta w Tykocinie
13:00 – lunch, wyjazd do Białegostoku
14:00-18:00 – Białystok – zwiedzanie Szlaku Żydowskiego. Przewodnicy: Katarzyna Niziołek, Radosław Poczykowski, uczestnicy Kursu Mistrzowskiego
18:30 – pokaz filmu z muzyką na żywo w białostockim klubie „Odeon”. Projekcja przedwojennego materiału filmowego, dokumentującego żydowską społeczność Radomia (film udostępniony przez Zbigniewa Wieczorka). Muzyka: Nela i Daniel Brzezińscy (skrzypce i akordeon) ze Stowarzyszenia Praktyków Kultury.
19:3- kolacja, nocleg w Białymstoku
SOBOTA, 4 LIPCA 2009
8:30 - śniadanie
10:00 - wyjazd z Białegostoku do Sejn
Po drodze – wizyta w Kruszynianach: meczet i mizar.
13:00 – obiad w Tatarskiej Jurcie
18:00 – przyjazd do Sejn, kolacja
19:00 - pokaz spektaklu "Kroniki Sejneńskie" w Białej Synagodze, w wykonaniu sejneńskich dzieci pod opieką Bożeny Szroeder z Ośrodka Pogranicze. Sztuk-Kultur-Narodów.
20:30 – spotkanie z Jackiem Milewskim, dyrektorem Parafialnej Szkoły Romskiej w Suwałkach w Ośrodku Pogranicze.
Po spotkaniu - nocna projekcja filmów Tonego Gatlifa,
NIEDZIELA, 5 LIPCA 2009
9:30 śniadanie
11:00 - spotkanie z Bożeną Szroeder w Ośrodku Pogranicze
16:00 – obiad, wyjazd z Sejn do Białegostoku i dalej, pociągami do domów
SEMINARIUM IV - KURS MISTRZOWSKI – AKADEMIA TOLERANCJI
Ostatnie, czwarte seminarium Kursu Mistrzowskiego Akademii Tolerancji połączyliśmy z wydarzeniem podsumowującym cały Program „dla Tolerancji”, organizując je wspólnie z Fundacją EVZ ( realizującą z Fundacją Batorego i podsumowującą w podobny sposób Program Memoriał)
Patronami medialni wydarzenia „Tolerancyjni. To się dzieje!”: TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Radio TOK FM, Krytyka Polityczna, portal ngo.pl, Purpose oraz Borussia.
Piątek, 23.10.2009
13:00 -16:00 Targi Wiedzy
Tematy i goście:
Nie tylko dla dobrych uczniów – jak pracować z młodzieżą?
Elżbieta Górska, Stowarzyszenie „Słyszę serce” (Łódź)
Lena Rogowska, Stowarzyszenie Praktyków Kultury (Warszawa)
Spadochroniarze czy miejscowi - jak działać na swoim i obcym terenie Anna Dąbrowska, Piotr Skrzypczak, Piotr Choroś, Stowarzyszenie „Homo Faber” (Lublin)
Jak nie być samotnym liderem – o współdziałaniu ze społecznością lokalną Katarzyna Nowakowska, Stowarzyszenie na rzecz Odnowy Wsi „Odnowica” (Bodzentyn)
Czy małe projekty mogą zmieniać rzeczywistość – o ewaluacji projektów w ramach programu „Dla tolerancji”
Tomasz Kasprzak , Stowarzyszenie Dla Edukacji i Kultury „Spotkania”
Szkoła czy podwórko – jak uczyć tolerancji w szkole? Zbigniew Wieczorek, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej (Radom)
Anna Janina Kloza, Fundacja Edukacji i Twórczości (Białystok)
Po pierwsze: nie szkodzić - ochrona zabytkowych cmentarzy
dr Janusz Smaza, ekspert programu, konserwator zabytków z ASP (warszawa)
Jak inne uczynić wspólnym? Ta sama przeszłość w różnych perspektywach. Longin Graczyk i Małgorzata Ratkowska, Fundacja Ari Ari (Łódź)
16:00 obiad
18:00-20:00 Debata: „Jak pamiętać – pomnik czy performance”?
Goście: Klaus Bachmann, prof. Maria Lewickiea, Paweł Passini oraz Piotr Skrzypczak ze stowarzyszenia Homo Faber. Prowadzenie: Agnieszka Kłos.
21:00 kolacja
Sobota, 24.10.2009
9:00 – śniadanie
10:00 -13:00 Warsztat Psychologiczny (dla uczestników Kursu Mistrzowskiego)
14:00 - obiad
16:00 – 17:30 - Spotkanie z Mikiem Urbaniakiem z Uptown Foundation, dotyczące planowanej na jesień 2010 wystawy fotograficznej „Macewy Codziennego Użytku”, prezentującej sposoby wykorzystywania po wojnie żydowskich nagrobków jako budulca chodników, murów etc (dla uczestników Kursu Mistrzowskiego)
18:00 - kolacja
19:00 – 20:00 Koncert/projekcja – film dokumentalny z muzyką na żywo.
- otwarta projekcja materiału dokumentalnego z przedwojennego Radomia, muzyka: duet SzaZa: Paweł Szamburski (klarnet) i Patryk Zakrocki (skrzypce)
Niedziela, 25.10.2009
10:00 śniadanie
12:00 – Spacery po różnorodnej Warszawie – organizowane wspólnie z Gazetą Wyborczą,
- Warszawa Wietnamczyków – oprowadzał Ngo Van Tuong
- Żydowska Praga – oprowadzał Bogusław Jędruszczak
- Warszawa rosyjska – oprowadzał Jerzy S. Majewski